حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، سازمان جاسوسی و دستگاه‌های نظامی پاکستان را متهم به تلاش برای بی ثبات ساختن افغانستان کرده است.


    مطلب مرتبط

   
۱   گفتگوی تیلفونی کرزی با نوازشریف در باره راکت پراکنی های پاکستان

۲   حکم رئیس جمهور وفیصله کابینه درمورد ارزیابی تصفیه خانه های نفت ،عملی نشده است

۳   اداره امور: آماده انتقال قدرت به حکومت بعدی هستیم

موضوعات مرتبط

جمهوري اسلامي
آقای کرزی در گفتگوی تلویزیونی با شبکه "جیو" پاکستان شکایت کرده است که سازمان جاسوسی پاکستان (آی‌اس‌آی) با استفاده از "افراطیت مذهبی" تلاش کرده که افغانستان را تضعیف کند.

ریاست جمهوری افغانستان هم متن مصاحبه رئیس جمهوری کرزی را به رسانه ها فرستاده است.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری از زبان آقای کرزی آمده که سازمان‌ جاسوسی و دستگاه‌های نظامی پاکستان، می‌خواهند که در افغانستان حکومتی "دست نشانده" داشته باشند.

آقای کرزی گفته است که اقدامات سازمان جاسوسی پاکستان "مصیبت و ویرانی" به بار آورده و اگر مقام های پاکستانی انتظار دارند که افغانستان خط دیورند را به رسمیت بشناسد و از این طریق افغاستان را به عمق استراتژیک خود بدل کنند، به این هدف نخواهند رسید.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان: "مردم افغانستان اجازه نخواهند داد که کشورشان به عمق استراتژیک پاکستان بدل شده و سیاست خارجی یا بخشی از سیاست آن به اراده پاکستان تنظیم شود."

مواضع حکومت افغانستان در برابر پاکستان در هفته های اخیر، تند شده است و این بهبود را در روابط دو کشور نشان نمی‌دهد.

ادامه حملات موشکی از خاک پاکستان به ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور و همچنین درگیری‌های اخیر میان نظامیان افغان و اعضای ارتش پاکستان در دو سوی خط مرزی دیورند در ولسوالی گوشته ننگرهار، کش و قوس را میان کابل و اسلام آباد بیشتر کرده است.

وزارت امور خارجه افغانستان هم روز شنبه 25 جوزا/خرداد، سرپرست سفارت پاکستان در کابل را به دلیل حمله نظامیان پاکستانی به یک پاسگاه مرزی در ولایت قندهار، احضار کرد و هشدار داد که در صورت ادامه حملات مشابه، نیروهای امنیتی افغان اجازه حمله متقابل خواهند یافت.

با این حال آقای کرزی در مصاحبه تلویزیونی خود گفته است که مردم پاکستان در سالهای جنگ به افغان‌ها پناه دادند و افغانستان از شهروندان پاکستان شکایتی ندارد بلکه می خواهد روابط دو کشور به اساس احترام متقابل و روابط مساوی ادامه داشته باشد.

رئیس جمهور کرزی تاکید کرده که مردم پاکستان باید بدانند که افغانستان برای برقراری روابط دوستانه با پاکستان تلاش‌های زیادی انجام داده اما دستگاه‌های نظامی و سازمان جاسوسی پاکستان کاری برای تقویت دوستی میان دو کشور نکرده است.

اخیرا مقام‌های محلی در ولایت میدان وردک در ۳۵ کیلومتری کابل، به شورای امنیت ملی افغانستان شکایت کرده اندکه افرادی از ارتش و سازمان جاسوسی پاکستان در لباس گروه طالبان در ولسوالی های این ولایت جا به جا شده و در تلاش برهم زدن امنیت میدان وردک هستند.