ایمل فیضی، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری می‌‌گوید که رییس‌جمهور کرزی خواستار این است تا نتیجه نهایی انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری در جریان ماه جاری میلادی اعلام شود. آقای فیضی گفت که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری برای رییس‌جمهور قابل قبول نیست.
آقای فیضی که با ۸صبح گفتگو می‌کرد، افزود که مردم افغانستان انتظار زیاد کشیده و نباید بیشتر از این منتظر بمانند. او گفت که آقای کرزی این موضوع را در دیدارهای اخیرش با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان و نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان بیان کرده است. سخنگوی رییس‌جمهور کرزی گفت: «رییس‌جمهور در این ملاقات‌ها تاکیدا با مقام‌های امریکایی و نماینده خاص ملل متحد گفته که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در جریان همین ماه اگست باید نهایی شود تا زودتر مراسم تحلیف رییس‌جمهور جدید برگزار شود و قدرت به رییس‌جمهور جدید منتقل گردد.» وی هم‌چنین افزود: «چیزی‌که برای ما مهم است این است که تاخیر در این روند مورد قبول ما نیست. دلیلش هم این است که مردم افغانستان از ماه‌ها به این طرف منتظر هستند و حکومت امور کاری خود را به قسمی‌که لازم است به پیش ببرد، به پیش نمی‌رود. همین حالت موجود، تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، ضربه جدی‌ای را بالای اقتصاد کشور وارد کرده است. هم‌چنین بالای وضع امنیتی کشور تاثیر کرده و یک نوع ابهام را نسبت به آینده کشور به‌وجود آورده است.»

سخنگوی رییس‌جمهور کرزی تاکید کرد که ادامه‌ی وضع موجود به نفع مردم افغانستان نیست و نتیجه انتخابات باید هرچه زودتر اعلام شود. به‌گفته‌ی ایمل فیضی، این مقام‌های غربی نیز به حامد کرزی اطمینان داده‌اند که روند بررسی آرا از روز شنبه با شدت بیشتر آغاز خواهد شد. آقای فیضی می‌گوید که ناظران بین‌المللی نیز حضور بیشتری خواهند داشت. به‌گفته‌ی او، مقام‌های غربی به رییس‌جمهور کرزی اطمینان داده که در صورت عدم مخالفت ستادهای انتخاباتی، ممکن تا دو هفته دیگر روند بررسی آرا خاتمه یابد.

روند بررسی آرا امروز پس از آن آغاز خواهد شد که پیش از عید به‌دلیل اختلافات میان دو ستاد انتخاباتی بر سر چگونگی ابطال آرا متوقف شده بود. پس از توقف روند بررسی آرا، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، با جمع‌آوری نظرات و پیشنهادهای هر دو تیم انتخاباتی، طرزالعملی ساخته که قرار است بررسی آرا براساس همین طرزالعمل صورت گیرد.
یان کوبیش، فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان و احمدیوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که طرزالعملی که ساخته شده نهایی است.

این دو مقام‌ داخلی و بین‌المللی می‌گویند که این طرزالعمل شانزده‌ماده‌ای با در نظرداشت نظرات و پیشنهادهای هر دو ستاد انتخاباتی تهیه شده است. این طرزالعمل که بیشتر روی چگونگی ابطال آرا تمرکز دارد، قرار است براساس آن روزانه نزدیک به یک هزار صندوق مورد بررسی قرار گیرد. رییس کمیسیون مستقل انتخابات در این کنفرانس خبری گفت که ستادهای انتخاباتی ناگزیرند که طرزالعمل جدید را بپذیرند.

در همین‌حال، ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی می‌گوید هرچند تمام نقط نظریات این تیم در طرزالعمل جدید که توسط یوناما ساخته شده در نظر گرفته نشده، اما این ستاد از کار براساس این طرزالعمل استقبال می‌کند.
طاهر ظهیر از سخنگویان ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی، در گفتگو با ۸صبح گفت که طرزالعملی که توسط یوناما تهیه شده، نظریات و پیشنهادهای هر دو ستاد انتخاباتی در آن گنجانیده شده است. به‌گفته‌ی او، ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی، به‌دلیل طولانی‌تر نشدن روند انتخابات، از «خیر» ملاحظاتی که در طرزالعمل جدید یوناما دارد، می‌‌گذرد. آقای ظهیر گفت: «طرح تمامی نکته نظرات ما را بازتاب نداده ولی با آن‌هم از آن‌جایی که روند انتخابات نباید بیش از این به درازا کشیده شود و روند تفتیش نباید با تاخیر مواجه شود، به همین لحاظ ما این طرح را به رغم داشتن ملاحظات پذیرفتیم و از آن استقبال کردیم.»
طاهر ظهیر می‌گوید که در طرزالعملی که توسط یوناما در برای بررسی آرا تهیه شده، بیشترین نظرات و پیشنهادهای تیم اصلاحات و همگرایی در آن گنجانیده شده است. به‌گفته‌ی او، باوجود این نیز ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته که در مورد این طرزالعمل ملاحظاتی دارد.
اما ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، در گفتگو با برخی از رسانه‌ها با طرزالعمل جدید یوناما موافقت نشان نداده گفته است که در برخی از موارد این طرزالعمل ملاحظاتی دارد. روزنامه ۸صبح به‌منظور گرفتن دیدگاه تیم اصلاحات و همگرایی در باره طرزالعمل جدید یوناما، با این ستاد در تماس شد اما یکی از سخنگویانش گفت که پس از جلسه‌ای که شام روز جمعه با اعضای این ستاد برگزار می‌شود، اعلام موضع خواهد کرد.

روند تفتیش کل آرا پس از مواجه شدن انتخابات با بن‌بست، در نتیجه تلاش‌های جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، آغاز شد. این روند به‌دلیل اختلافات میان دو ستاد انتخاباتی، تاکنون برای چند بار متوقف شده اما قرار است امروز از سر گرفته شود.